Kaip paveldima Fabry liga?

Fabry liga paveldima iš tėvų. Ar paveldėsite šią ligą, priklauso nuo jūsų tėvų genų. 
Genai yra maži informacijos vienetai, saugomi kiekvienoje organizmo ląstelėje. Genuose yra kodas, kuris ląstelėms nurodo ką daryti: tai šiek tiek primena organizmo kompiuterinę programą. Genai, gaunami iš tėvų, nulemia ar žmogus sirgs Fabry liga. 

Paveldimumas

Visi organizmo genai randami mažose struktūrose, vadinamosiose chromosomose, kurių yra visose organizmo ląstelėse.

Kiekvienoje žmogaus ląstelėje yra 23 poros chromosomų (iš viso 46 chromosomos). Kiekvieną chromosomų porą sudaro viena chromosoma, gauta iš motinos, ir viena chromosoma, gauta iš tėvo. Viena iš šių 23 chromosomų porų nulemia lytį. Jos vadinamos lytinėmis chromosomomis ir būna dviejų tipų - X ir Y. Moterys kiekvienoje ląstelėje turi dvi X chromosomas (dažnai rašoma XX). Vyrai turi vieną X chromosomą ir vieną Y chromosomą (dažnai rašoma XY). X ir Y chromosomos lemia ne tik mūsų lytį: jose yra ir kitų genų, koduojančių daug skirtingų požymių ir funkcijų. Pavyzdžiui, šiose chromosomose yra genas, kuris padeda kraujui krešėti, ir genas, kuris leidžia matyti spalvas.

Genas, kuris gamina fermentą alfa-GAL, yra X chromosomoje. Dėl šios priežasties Fabry liga yra vadinama su X chromosoma susijusia genetine liga. Šio geno niekada nebūna Y chromosomoje.

   

Fabry yra su X chromosoma susijusi liga

Kadangi alfa-GAL fermento genas yra X chromosomoje,  Fabry liga vyrams ir moterims pasireiškia skirtingai.

 • Fabry liga sergantys vyrai visada turi pakitusį alfa-GAL geną, kadangi turi tik vieną X chromosomą. Tai reiškia, kad Fabry liga sergančių vyrų organizme fermento alfa-GAL paprastai yra labai mažai arba jis būna neaktyvus.
 • Moterys turi dvi X chromosomas, todėl sirgdamos Fabry liga paprastai turi vieną X chromosomą su pažeistu genu ir vieną X chromosomą su normaliai veikiančiu genu.

Moters organizmo ląstelėse vyksta procesas, vadinamas X chromosomos inaktyvacija (dar vadinama liozonizacija), kuomet viena iš X chromosomų yra paverčiama neaktyvia.

Tai yra atsitiktinis procesas, vykstantis visose moters organizmo ląstelėse. Dėl šio atsitiktinio proceso kai kurios moterys, sergančios Fabry liga, turi blogai veikiantį geną, nes dauguma jų organizmo ląstelių inaktyvuoja gerąją, normaliai veikiančią X chromosomą.

Dėl skirtingų X chromosomos inaktyvacijos galimybių Fabry ligos simptomai, jų atsiradimo pradžia ir sunkumas moterims gali ženkliai varijuoti ir net būti tokie pat sunkūs kaip ir vyrams.

   

   

Ar galite užkirsti kelią Fabry ligai?

Fabry liga paveldima iš tėvų gavus pažeistus „alfa-GAL genus“, todėl neįmanoma Fabry liga sergančiam žmogui apsisaugoti ar išvengti šios ligos. Tėvai ligos perdavimo kontroliuoti negali.

Moterys perduoda X chromosomą visiems savo vaikams - dukterims ir sūnums. Vyrai, sergantys Fabry liga, ligos negali perduoti sūnums, bet perduos ją dukterims. 

Skaitykite, kaip patikrinti, ar nesergate Fabry liga

   

Paveldėjimo rizika

Motina perduoda vieną iš savo X chromosomų visiems savo sūnums ar dukroms. Jei moteris serga Fabry liga, paprastai pažeistas alfa-GAL genas būna tik vienoje iš dviejų X chromosomų. Tai reiškia, kad kiekvieno nėštumo metu yra 50% tikimybė, jog pažeista X chromosoma bus perduota Fabry liga sergančios moters sūnums ar dukroms. Jei motina savo vaikams perduoda pažeistą X chromosomą, Fabry ligą turės bet kuris vaikas (sūnus arba dukra).

Tėvas dukroms perduoda pažeistą X chromosomą, o sūnums − Y chromosomą. Jei vyras serga Fabry liga, jis perduos šį pakitusį, ligą lemiantį alfa-GAL geną kartu su X chromosoma visoms savo dukroms, taigi jos taip pat turės pažeistą X chromosomą. Sūnums pažeista X chromosoma nebus perduodama (kadangi tėvas jiems perduoda tik Y chromosomą ir paprastai sveika X chromosoma gaunama iš motinos).
 

Kaip Fabry liga paveldima iš mamos?

Kaip Fabry liga paveldima iš tėvo?

Genetiniai tyrimai ir konsultavimas

Fabry liga yra su X chromosoma susijusi liga, todėl yra labai tikėtina, kad ja serga ir kiti paciento šeimos nariai. Šeimos narių ištyrimas padeda gydytojams tinkamai nustatyti Fabry liga sergančius šeimos narius, stebėti jų būklę ir kontroliuoti ligos pasireiškimą.


Yra įrodyta, kad nustačius diagnozę vienam šeimos nariui, šia liga gali sirgti bent penki tos pačios šeimos nariai. Tinkamas šeiminės anamnezės surinkimas ir analizė, siekiant identifikuoti šeimos narius gali padėti gydytojams diagnozuoti Fabry ligą.

 

Kaip patikrinti ar nesergate Fabry liga?

Fabry liga turi būti diagnozuojama remiantis klinikine išraiška ir šeimine istorija, fermentų aktyvumo nustatymo tyrimais bei DNR analize. Kai kuriais atvejais reikalingas organų histologinis ištyrimas, nustatant  besikaupiančios medžiagos kilmę.

Ši liga gali būti diagnozuojama atliekant paprastą kraujo testą, nustatantį fermento alfa-GAL aktyvumo lygį. Moterims rekomenduojama atlikti genetinį tyrimą, kadangi dažnai fermento alfa-GAL aktyvumo lygis būna normalus.

Ką rodo genetinis tyrimas?

Fabry ligos diagnozei patvirtinti būtina atlikti genetinį tyrimą, kuris padeda identifikuoti GLA geno pažeidimą. Tai vadinama genotipo nustatymu. Fabry liga sergančiam žmogui ir jo šeimos nariams gali būti rekomenduojama atlikti išsamesnius tyrimus bei įvertinti riziką.

Skaitykite, kas yra Fabry liga

Kas yra genetinis konsultavimas?

Šeimos narių patikra ir konsultavimas gali kelti daug emocijų, todėl ją turi atlikti sveikatos priežiūros specialistas arba gydytojas genetikas. Jie gali padėti: 

 

 • išsiaiškinti šeimos sveikatos istoriją;
 • informuoti ir paremti šeimos narius, priimant sprendimus dėl ištyrimo ir gydymo;
 • išklausyti ir patarti, jei kyla kokių nors abejonių dėl šeimos narių patikros;
 • padėti susisiekti su pacientų draugijomis.


Jei sergate Fabry liga, gydytojas genetikas gali jums paaiškinti apie rizikas ar jūsų liga bus perduota jūsų vaikams.


Jei jūsų vaikas serga Fabry liga, galite gauti informacijos apie ligos eigą ir kaip liga gali vystytis ateityje.
 

Genetinės konsultacijos jums gali padėti šiais klausimais:

 • šeimos narių sveikatos ištyrimas;
 • pagalba, priimant sprendimus dėl tyrimų ir gydymo;
 • atsakyti į jums iškilusius klausimus;
 • supažindinti su esamomis pacientų organizacijomis.

Plačiau skaitykite apie pacientų asociacijas

Fabry liga ir paveldimumas

Genetinis konsultavimas paprastai prasideda nuo jūsų šeimos medžio sudarymo. Tai gali būti naudinga diagnozuojant ligą kitiems šeimos nariams, kuriems Fabry liga dar nepasireiškė ar dar nėra diagnozuota. 

Šeimos medis turėtų apimti visą jūsų šeimą, įskaitant senelius, tėvus, dėdes, pusbrolius ir pusseseres. Užpildykite šeimos medį su gydytoju genetiku ar kitu sveikatos priežiūros specialistu.

   

Fabry šeimos medis

Kurdami Fabry ligos šeimos medį, atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus: 

 • Įrašykite kiekvieno šeimos nario vardą ir pavardę.
 • Nurodykite lytį: „V“ vyras arba „M“ moteris.
 • Pažymėkite apskritimą, jei šeimos narys turi patvirtintą Fabry ligos diagnozę.
 • Nurodykite dabartinį amžių (jei šeimos narys gyvas).
 • Išvardinkite simptomus, pasireiškusius nuo gimimo iki dabar.

Atsisiųsti Fabry šeimos medį

Šeimos medis gali būti naudingas diagnozuojant Fabry ligą kitiems šeimos nariams.