TTP diagnozė

Daugelį TTP diagnozė užklumpa staiga ir netikėtai. Gali būti sunku suvokti, kas atsitiko ir ką reiškia ši diagnozė. Nepaisant to, kad šiais laikais taikomas gydymas išgelbėjo daug gyvybių, vis dar pasitaiko atvejų, kai žmonės miršta nuo TTP. Ankstyva diagnozė yra lemiamas veiksnys norint pasveikti nuo šios ligos. 

Kelias link diagnozės

Ankstyva diagnozė yra lemiamas sėkmingo TTP gydymo veiksnys. 90% negydomų TTP atvejų baigiasi mirtimi. 

Deja, bet gali būti sudėtinga diagnozuoti TTP. Žmonės gali būti jauni ir sveiki, anksčiau neturėję sunkių susirgimų ir nevartoję medikamentų. Dažnas net nežino turintis TTP sutrikimą, o į gydytojus kreipiasi dėl gripui būdingų simptomų, kurie nebūtinai leidžia įtarti TTP.

Kai pasireiškia sunkūs simptomai, dažnu atveju žmonės atsiduria ligoninėje. Tačiau net ir tuomet juntami simptomai gali būti siejami su daugeliu kitų skirtingų ligų, todėl atpažinti ir diagnozuoti TTP tampa tikru iššūkiu. Viską apsunkina ir tai, kad TTP yra retas sutrikimas. 
 

Kaip nustatoma TTP diagnozė?

Diagnozė paprastai nustatoma atsižvelgiant į paciento ligos istoriją, atlikus tam tikrus fizinius ir diagnostinius tyrimus:

  • Iš ligos istorijos gydytojas gali daryti išvadą, kad yra tam tikri veiksniai, kurie gali išprovokuoti TTP, t. y., pavyzdžiui, pacientas sirgo tam tikromis ligomis ir buvo tam tikros būklės arba vartojo tam tikrus medikamentus. 
     
  • Fizinių tyrimų metu galima nustatyti tam tikrus TTP būdingus simptomus, pavyzdžiui, pamatyti poodines mėlynes, pageltusią odą, regos sutrikimus, šlapimo spalvos pokyčius arba pastebėti tam tikrus neurologinius simptomus, kaip, pavyzdžiui, galvos skausmas arba sumišimas. 
     
  • Diagnostiniai tyrimai leidžia gydytojui identifikuoti kitus TTP požymius, pavyzdžiui, mažą trombocitų ir raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) kiekį kraujyje, taip pat požymius, kad yra sutrikusi tam tikrų organų veikla.

Sužinokite apie TTP simptomus

Genetiškai paveldimos TTP (cTTP) diagnozė

Daugeliu atvejų galima atskirti genetiškai paveldimą TTP (cTTP) nuo įgytos TTP (aTTP), iš dalies pagal atliktų tyrimų rezultatus, kai fermento ADAMTS13 veikla nesutrikusi, ir iš dalies nustatant antikūnus, naikinančius ADAMTS13. Abiem atvejais, kai TTP įgyjama ir paveldima, ADAMTS13 veikla sutrinka, bet genetiškai paveldimos TTP atveju nėra randama antikūnų, o įgytos TTP atveju jų randama.

Genetiškai paveldimos TTP diagnozė patvirtinama atliekant genetinius tyrimus. Paveldima TTP taip pat gali būti diagnozuojama pagal šeimos ligos istoriją. Jeigu Jūsų broliui arba seseriai diagnozuojama paveldėta TTP, Jus taip pat gali patikrinti. Galbūt turite genetiškai paveldėtą TTP, tačiau nepasireiškia jokie ligos požymiai arba simptomai. Tam, kad pasireikštų simptomai, turite iš tėvo ir motinos būti paveldėjęs mutavusį geną. Jeigu mutavusį geną paveldėjote tik iš vieno iš tėvų, simptomai Jums nepasireikš. 

Sužinokite apie TTP gydymą