Keliavimas sergant TTP

Jūs laisvai galite keliauti, nors ir sergate TTP. Tereikia atidžiai suplanuoti savo kelionę. Pasakoja dr. Paul Coppo, hematologijos profesorius ir vienas iš žymiausių specialistų TTP pacientų slaugos ir klinikinių TTP tyrimų srityje. Čia rasite jo patarimus, kaip galite maloniai praleisti atostogas, nenuogąstaudami dėl ligos atsinaujinimo. 

 

Prisiminkite, kad Jūsų gydytojas yra geriausias informacijos apie Jūsų ligos diagnozę bei gydymą šaltinis, taip pat jis gali atsakyti į klausimus, kaip keliauti sergant TTP. Toliau pateikiama informacija apie keliavimą sergant TTP nėra pilnai išsami.

Ar galite keliauti, jeigu sergate TTP?

Jeigu Jums diagnozuota TTP, galite keliauti, jei ėmėtės visų atsargumo priemonių, kad liga nesugrįžtų. Svarbu patikrinti ADAMTS13 veiklą, t. y., ar ji patenka į normos ribas. Jei minėtos normos ribos neperžengtos, tuomet galite keliauti į bet kurį žemės kampelį be baimės, kad liga vėl sugrįš. 

Sužinokite daugiau apie ligos recidyvą

Kaip pasirengti kelionei?

Jeigu sirgote TTP, svarbu kelionę pradėti planuoti iš anksto. Svarbiausia pasitikrinti fermento ADAMTS13 veiklą. Tai pagrindinis rodiklis, pagal kurį galima spręsti, ar liga neatsinaujins. 

Jeigu ADAMTS13 veikla yra normos ribose, pavojus, kad liga atsinaujins, yra labai menkas, todėl galite ramiai keliauti. Jeigu ADAMTS13 veikla ženkliai sutrikusi, pavyzdžiui, sumažėjusi iki mažiau nei 20 % normos ribos, būtų protinga pasitarti su savo gydytoju, ar nereikalingas gydymo imunitetą slopinančiais vaistais kursas. Paprastai šis gydymo būdas normalizuoja ADAMTS13 veiklą per mėnesį. 

Sužinokite apie gydymą imunitetą slopinančiais vaistais

Jeigu sergate genetiškai paveldėta TTP forma ir Jums atliekamos plazmos infuzijos procedūros, paprastai tokia procedūra bus atliekama prieš kelionę ir grįžus namo. Kelionės laikas neturėtų būti ilgesnis nei įprastas intervalas tarp plazmos įvedimo į veną procedūrų. 

Sužinokite, kaip gydoma genetiškai paveldima TTP forma
 

Ar galima keliauti po gydymo imunitetą slopinančiais vaistais kurso?

Jeigu ADAMTS13 veikla prieš išvykimą yra normos ribose, nekyla pavojus, kad liga gali atsinaujinti. Todėl galite saugiai keliauti – ir lėktuvu, ir automobiliu. Tačiau atkreipkite dėmesį į tai, kad kyla pavojus užsikrėsti infekcijomis, jeigu neseniai baigtas gydymo imunitetą slopinanęiais vaistais kursas. Todėl rekomenduojama kreiptis į gydytoją, jeigu sukarščiuotumėte arba pajustumėte kitų infekcijos požymių. 

Jeigu sergate genetiškai paveldima TTP forma, galite saugiai keliauti po plazmos įvedimo procedūros, su sąlyga, kad būsite išvykę ne ilgiau nei numatomas intervalas tarp procedūrų.

Ar galite skiepytis kelionėms būtinais skiepais, jeigu Jums diagnozuota TTP?

Jeigu ADAMTS13 veikla yra normali, galite be baimės skiepytis kelionei būtinais skiepais. Tačiau paklauskite skiepijančio asmens, ar žino apie TTP. 

Labai svarbu, kad tiksliai žinotumėte, jog ADAMTS13 veikla yra normos ribose. Jeigu rodiklio nežinote arba jis yra per mažas, skiepas gali sukelti ligos atsinaujinimą. Todėl prieš skiepijimą būtinai patikrinkite ADAMTS13 veiklą. 

Jeigu ADAMTS13 veikla yra normos ribose, tuomet galima skiepytis bet kokiu skiepu. Jeigu Jums anksčiau buvo taikomas gydymas imunitetą slopinančiais vaistais, reikėtų vengti infekcinių susirgimų skiepų (t. y., tuberkuliozės, geltonosios karštinės, vėjaraupių ir kiaulytės). Dėl kitų skiepų problemų nekyla. 

Jeigu Jums būdingas genetiškai paveldėtas ADAMTS13 nepakankamumas, skiepytis, nepriklausomai nuo amžiaus, reikia iš karto po plazmos įvedimo procedūros, kad išvengtumėte ligos atsinaujinimo. 

Kokius dokumentus reikia turėti kelionės metu?

Rekomenduojama su savimi turėti medicinos specialisto kontaktinę informaciją, kad visuomet žinotumėte, kur kreiptis, jeigu atostogų metu prireiktų skubios pagalbos.

Kartu pasiimkite dokumentus, kuriuose pateikiama infromacija apie Jūsų TTP, taip pat apie tai, kaip pasireiškia liga, koks gydymas Jums buvo taikytas ir kaip esate stebimi po gydymo. 

Sužinokite apie stebėjimą po gydymo

Kaip elgtis, jeigu kelionės metu jaučiatės negerai?

Jeigu kelionės metu pasijusite negerai, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Prasta savijauta dar nieko nereiškia, bet vis tiek privalote kreiptis į gydytoją, kad pavyktų išvengti nepageidaujamo ligos atsinaujinimo.